ZLATIBORSKI HORIZONTI
PLAN TRŽNI CENTAR
Cilj izrade izmena i dopuna Plana je preispitivanje planiranih rešenja iz Plana detaljne regulacije za Tržni centar u okvirima zadatim projektnim zadatkom.
Površina obuhvaćena planom iznosi oko 3,07 ha. U planskom području zemljište je prema režimu korišćenja podeljeno na građevinsko zemljište javnih namena i građevinsko zemljište ostalih namena.
Građevinskom zemljištu javnih namena pripadaju javne saobraćajne površine, javne zelene površine, Kraljev trg i parcele za komunalnu infrastrukturu.
Građevinsko zemljište ostalih namena obuhvata stanovanje, centre, turizam i poslovanje.
Kod parkiranja potrebno je obezbediti minimalno propisani broj parking mesta prema normativima za određenu namenu objekta izgradnjom parking mesta u okviru objekta
ili u granicama građevinske parcele. Ukoliko nije moguće obezbediti propisani
broj parking mesta u okviru sopstvene parcele, predviđeno je učestvovati u
izgradnji javnih garaža i parking prostora u skladu sa opštinskom odlukom koja
reguliše ovu oblast.
Dozvoljeno je građenje u svakoj Planom predviđenoj građevinskoj zoni. Svi potrebni urbanistički parametri za svaku lokaciju ili njene delove, kroz definisanje planskog okvira, dati su do maksimalnih vrednosti. Maksimalne vrednosti se ne mogu prekoračiti, a odstupanje je moguće samo na niže vrednosti.
Dozvoljena je izgradnja građevina za delatnosti iz oblasti turizma, trgovine, poslovanja, ugostiteljstva, zanatstva, kulture kao i smeštajnih stambenih kapaciteta i drugih komercijalnih delatnosti koji ne ometaju opšti razvoj područja i njegovih korisnika.
Kada je reč o regulaciji građevine prema javnom i otvorenom prostoru data građevina može biti postavljena sa povlačenjem u odnosu na uličnu regulacionu liniju ali se po pravilu građevinska i regulaciona linija poklapaju, ispusti (balkoni, terase, erkeri i sl.) na spratovima pojedinih građevina mogu se prepustiti u odnosu na datu građevinsku liniju na nivou prizemne etaže samo u određenim slučajevima.
Opšta pravila za primenu arhitektonskih oblika i organizacije prostora obrađuju slojevit pristup i to obrazovanje skladne, ali prepoznatljive siluete na mikro i makro nivou, usklađivanje delova u celinu i komponovanje arhitektonskih detalja i celine.
Arhitekturom objekata treba težiti stvaranju savremenog arhitektonskog i likovnog izraza karakterističnog za područje Zlatibora. Oblikovanje planiranih objekata mora biti usklađeno sa kontekstom u kome objekat nastaje, predviđenom namenom i osnovnim principima razvoja. Neka od polazišta koja se u procesu izgradnje neizostavno moraju primeniti svakako jesu i ambijentalno uklapanje u urbano okruženje, poštovanje i zaštita postojećih likovnih i urbanih vrednosti mikroambijenata, te prepoznavanje važnosti uloge objekta u gradskom tkivu u zavisnosti od namene i pozicije. Računa se mora voditi i na racionalno planiranje izgrađenih prostora kroz odnos izgrađeno-neizgrađeno, poštovanje izvornog arhitektonskog stila u slučajevima izvođenja naknadnih radova na objektima, a ukoliko se radi o objektima izrazitih arhitektonskih vrednosti, na korišćenje arhitektonski atraktivnih i upečatljivih formi i oblika za objekte koji svojom pozicijom i namenom predstavljaju potencijalno nove simbole u okruženju.
Ovaj tekst deo je projekta „ zlatiborski horizonti“ koji sufinansira opština Čajetina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.