Nešto manje od mesec dana posle posete ministra Vladana Vukosavljevića ovdašnjem Starom gradu, resor kulture je obezbedio šest miliona dinara za prvu fazu rekonstrukcije srednjovekovne tvrđave. Tokom leta će, tako, biti konzervirane postojeće zidine, postavljena zaštitna ograda, a na najvišem nivou starog zdanja biće obnovljena takozvana Donžon kula i postavljen vidikovac.
- Po konkursu Ministarstva kulture, novac za ovaj posao je dodeljen kraljevačkom Zavodu za zaštitu spomenika. Javna nabavka i izbor izvođača radova biće završeni do kraja maja, pa će radovi početi najkasnije početkom jula i trajati do septembra. Obiman posao oživljavanja Starog grada i klisure Đetinje je višegodišnji projekat, ali će rezultati biti vidljivi već ove godine - kaže član užičkog Gradskog veća Petar Blagojević, napominjući i to da lokalna samouprava nastavlja da traži izvore finansiranja za nastavak arheoloških istraživanja i osmišljavanje budućih sadržaja, jer je reč o prvorazrednom kulturno-istorijskom i turističkom poduhvatu.
U međuvremenu, oronulo zdanje iz 14. veka - kojim su upravljali Vojinovići, Nikola Altomanović i otomanski osvajači - privuklo je pažnju i reditelja Emira Kusturice, koji je, takođe, uključen u planove da Stari grad, posle rekonstrukcije, bude uvršten u celinu koja još obuhvata najstariju evropsku polifaznu hidrocentralu na gradskoj plaži, klisuru reke Đetinje i Staparsku banju, na sedam kilometara od grada.
Potrebno je obaviti i dodatna arheološka istraživanja na lokalitetu Staparska gradina, gde su pronađeni najstariji dokazi života ljudi na prostoru užičke kotline, pa se očekuje da će na duge staze i ovaj deo posla - za koji u Narodnom muzeju već postoji projekat - biti urađen.
Kako je saopšteno, poslednja arheološka istraživanja, konzervacija i delimična restauracija Starog grada su obavljeni u periodu od 1973. do 1984. godine.
izvor Vecernje novosti